На головну сторінкуКарта сайтуЗворотній зв`язокДодати в обране
 
Головна сторінка
Про нас
Громадська приймальня
Місце розташування, природні умови
Геологічна будова і тектоніка
Рельєф
Клімат
Метеорологічні показники
Гідрологія
Грунтовий покрив
Рослинний світ
Тваринний світ
Послуги
Еколого-просвітницький центр
Музей природи в с. Зеленів
Екологічні стежки та еколого-туристичні маршрути
Реалізація посадкового матеріалу
Основні види діяльності, завдання
Охорона екосистем
Наукова діяльність
Рекреація (Туризм)
Екологічна освіта і виховання
Плани роботи відділів
Новини, оголошення, інформація
Таксаційний опис та плани лісонасаджень
Інформація щодо природокористування
Відеотека
Фотогалерея
Зима
Весна
Літо
Осінь
Друкована продукція
Наше видавництво
Про НПП в Україні та світі
Співробітництво
Міжнародне
Співпраця з громадськістю
Річні плани закупівель
Інформація про конкурсні торги
Договора оренди
Контактна інформація
« назад до переліку

 

Всесвітній день горобця
 
У 2010 році в екологічному календарі з’явилося цікаве свято - Всесвітній день горобця. Відзначати його запропонували 20 березня індійські і британські орнітологи, ініціативу підтримали численні національні та міжнародні організації.
Горобець - один з найпоширеніших птахів як в Україні, так і на Землі. Батьківщина горобця – Азія. У наш час вони поширені також на території Північної Америки, Нової Зеландії, Південної Африки та на багатьох островах. Ці невибагливі птахи добре переносять найжорстокіші примхи погоди – від пекучого сонця на Близькому Сході і різких температурних перепадів континентального клімату до вологих морських узбережь. Часто горобців сприймають як безтурботних стрибунів, які цілими днями цвірінькають і купаються в калюжах, та вони вже давно стали супутниками людини і майже не гніздяться в дикій природі.
Горобці напевно найбільш впізнавані пташки в нашій країні. Хоч куди глянь, скрізь можна зустріти і почути цих маленьких проноз. Вони легко приручаються і є надзвичайно цікавими. Завжди знаходяться поруч з людиною і не проти поживитися на те, що залишають після себе люди. Забарвлення: зверху коричнювато-буре, знизу білувате або сіре, крила з коричнювато - біло - чорними поперечними смужками.
Цікавинки про горобця:
 Горобець є найвідомішим птахом, який мешкає поруч з житлом людини вже близько 10 000 років.
 Вага дорослого горобця складає всього лише 25-35 грам, іноді трохи більше.
 Горобці зазвичай літають зі швидкістю 38 км/год, але переляканий горобець може розігнатися до 50 км/ год.
 Горобець не здатний довго перебувати в повітрі, може летіти не більше двадцяти хвилин, їм обов’язково потрібен відпочинок для відновлення сил. На політ горобець витрачає колосальну кількість енергії.
 Горобець без їжі не може прожити і двох днів так як витрачає за день дуже багато енергії.
 Горобець влаштований так, що абсолютно не може ходити із за коротких ніжок і тому він здатний пересуватися по землі маленькими короткими стрибками.
 В шиї горобця хребців в два рази більше, ніж у жирафа.
 У цієї невеликої пташки в грудях знаходиться справжній реактор. Під час польоту, серце горобця може битися з частотою в тисячу ударів в хвилину, а у стані спокою серце б’ється 600-850 разів у хвилину.
 У горобців очі побудовані так, що він бачить світ в рожевому світлі.
 Температура тіла горобця дорівнює 44 градуси.
 Горобці дуже віддані птиці. Вони вважають за краще створювати пару на все життя. І дуже важко переносять втрату партнера.
 Горобці відкладають найчастіше 5 -7 яєць протягом року. Висиджування займає 11-13 діб. Приблизно через десять днів після, того як пташеня горобця вилупиться з яйця, він вже буде здатний літати.
 «Жовторотики» – так називають молодих горобців з жовтим забарвленням, розташованим навколо їх дзьоба.
 Своїх пташенят горобці годують м’ясом, метеликами, гусеницями. Вигодовуючи свій виводок, батьки згодовують близько 1000 різних комах.
 Взимку щоб не замерзнути вночі, вони притискаються один до одного.
 Більшість цих птахів гине не переживши першу зиму.
 Горобці будують гнізда у щілинах будівель, особливо люблять селитися під карнизами будинків, також – в дуплах дерев або в шпаківнях
 Харчується відходами різних продуктів, які він підбирає в поселеннях людини, хлібними злаками на полях, ягодами вишні, смородини, винограду в садах, насінням сільськогосподарських культур, а також комахами (жуками, кониками, гусеницями, мошками ) серед яких багато шкідників. Так що, цей птах надає неоціненну послугу садівникам і фермерам.
 Виявляється, зараз горобці вимирають із-за неякісної їжі, начиненою хімікатами. На полях стали застосовувати хімічні добрива з розпиленням. У птахів, що харчуються зерном з полів, в організмі припиняє вироблятися кальцій, необхідний для будівництва яєчної шкаралупи.
 Горобине м’ясо без смаку і тверде, тому воно дуже рідко вживається в їжу.
 Цікаво, ми звикли, що крадуть дрібні блискучі предмети виключно сороки. Але виявляється, що цим не проти побалуватися горобець, вони теж схильні до збирання різних блискіток.
 В природі вік горобця дуже короткий і мало хто переживає навіть одну холодну зиму.
 Народна мудрість говорить: купання горобця в піску ознака дощу, але насправді ж горобець таким чином позбавляється від паразитів, які йому дошкуляють, ну і, звичайно, чистить свої пір’їнки. Взимку горобці нерідко купаються в снігу.
 Перший пам’ятник горобцю за його боротьбу з комахами-шкідниками був зведений в США, в Бостоні, в XIX столітті. Це відбулося незабаром після того, як горобці були завезені в США для боротьби з гусеницями.
Проте ці маленькі пташки потребують допомоги, адже вони гинуть від морозів та відсутності їжі, стають жертвами домашніх котів і яструбів, потрапляють під колеса автомобілів.
Всесвітній день горобця — це нагадування про птахів, яким ще не загрожує зникнення, але, незважаючи на своє широке поширення і чисельність, за відсутності свідомого ставлення людей до всього живого, що їх оточує, горобці можуть потрапити до зони ризику.


  

Copyright © 2008-2021,

Національний природний парк «Вижницький»,
всі права на зміст та зображення захищені
Лічильник BEST.cv.uaРозробка веб-сайту: Студія COM.CV.UA